CPAP TESTİ

CPAP Titrasyon Testi

CPAP Testi (CPAP Titrasyon Testi) Uyku testi yapılan AHİ değeri yani apne hipoapne indeksi yüksek çıkmış apnesi kesinleşen hastanın CPAP Cihazı ile uykuda ne kadar fayda gördüğünü ve ne kadar basınç altında uyku apnesinin kontrol altına alındığının ölçüldüğü testtir.

Kaydedilen CPAP verileri KBB Uzmanı doktorlarca uyku testi sonuçları ile karşılaştırılır CPAP cihazı bağlıyken hasta fayda görmüş ve apneleri düzelmiş ise uygun basınç belirlenerek hastaya CPAP cihaz kullanması rapor edilir edilir.

CPAP Testi öncesinde de tıpkı uyku testinde olduğu gibi hastanın gün içinde uyumamış olması ve duş alarak ve teste hazır olması gerekir.

CPAP Testi sonucunda CPAP cihazı kullanması gereken hastaların uyurken raporlarında belirtilen basınç ayarında bu cihazı kullanmaları yorgun uyanma, uykuda nefes durması, gün içerisinde uyuklama ve horlama gibi şikayetlerini ortadan kaldıracaktır.

Unutmayın ki CPAP Cihazı bundan sonraki hayatınızda önemli bir rol oynayacak doğru cihazı doğru maskeyi seçmek yaşam kalitenizi arttıracaktır.